РАЗГАДАВАНЕТО Е ТАЙНСТВО, КОДЪТ Е КЛЮЧЪТ

Процесите и явленията, на които сме свидетели днес, са част от дълга история, започнала преди хилядолетия. Настоящето е обикновена еволюция, която може да се проследи и разбере, ако познаваш кодовете й. „Код – култура“ е група от млади и вдъхновени хора, които искат да разгадаят шифрите на настоящето чрез изследване на събития от миналото. Клубът има за цел да докаже на младите хора, че чрез познанието на културните и исторически пластове много лесно могат да се разберат механизмите, които движат онова, което приемаме за ново и определяме като бъдеще.

       Културните приключения на „Код – култура“ започнаха с посещение на изложбата „Пътят на буквите“, организирана от Народна библиотека «Иван Вазов», и представянето на книгата „Красивите букви“ в навечерието на Деня на народните будители. Изложбата акцентира върху еволюцията на българските шрифтове през вековете и тяхното значение като носители на културна идентичност. Учениците научиха как дизайнът на буквите отразява духа на различни епохи и как съвременните типографи черпят вдъхновение от традицията, за да създават нови форми.

     Една от най-значимите инициативи на клуба беше срещата с основателя на издателска къща „Хермес“. Той сподели своята история като предприемач – от първите стъпки като редактор през 80-те години на XX век, до създаването и превръщането на ИК „Хермес“ в едно от водещите издателства в България. Неговият разказ за пътя –  от скромно начало до лидерска позиция в книгоиздаването – беше не просто история, а урок за упоритост  и любов към книгите. Участниците в клуба имаха възможност да се запознаят отблизо с г-н Вартоломеев и да научат неговата формула за успех. А тя е проста – любопитство, интуиция, много труд.

     Културните търсения на „Код – култура“ ги отведоха и до къщата музей „Христо Г. Данов“ – символ на книгоиздаването и просветата в България. Учениците се докоснаха до историята на първия български издател, чийто принос за българската култура е огромен. Разгледаха изложбата «Книгите – от камъка до пиксела» – доказателство, че ние развиваме, а не изобретяваме начините за обмен на информация. Голямата изненада за тях беше  демонстрацията на пресата на Гутенберг – изобретението, което в същността си е революция за разпространението на печатните издания и книгите. Учениците наблюдаваха и участваха в процеса на печат, осъзнавайки колко силно технологиите оформят света – от Гутенберг до днешната дигитална революция.

     «Код – култура» не пропусна да отбележат Деня на четенето – 15 ноември. Участниците посетиха малките третокласници, и споделиха интереса им към историите за «Хитър Петър». Заедно четоха и се забавляваха с хитроумния герой, любим на поколения деца и възрастни.

     Предпразничният месец декември е вече планиран и изпълнен със събития. Очаквайте нашия подробен разказ, който може да ви направи съпричастни на изживяното или да ви накара да се присъедините към нас!

Благодарим на:

«Младежки център», Пловдив

ИК «Хермес»

Къща музей «Христо Г. Данов» гр. Пловдив

Фондация «Про либрис»

Анелия Иванчева